Analog ADP1706ARDZ-0.8-R7
ADP1706ARDZ-0.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1706ARDZ-0.8-R7
Brief Description
IC REG LDO 0.8V 1A 8SOIC
Datasheet Download
ADP1706ARDZ-0.8-R7.pdf
Availability of ADP1706ARDZ-0.8-R7
QUANTITY
ADP1706ARDZ-0.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1706ARDZ-0.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1706ARDZ-0.8-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Line Monitoring
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1706ARDZ-0.8-R7
Related LinksADP1706AR, ADP1706ARDZ-0.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1706ARDZ-0.8-R7 Details Description
Related parts for ADP1706ARDZ-0.8-R7
CONN POS LOCK & STD HSG NAT .250 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 67.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
LAMP NEON 230V GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf