Analog ADP1707ACPZ-0.85R7
ADP1707ACPZ-0.85R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1707ACPZ-0.85R7
Brief Description
IC REG LDO 0.85V 1A 8LFCSP
Datasheet Download
ADP1707ACPZ-0.85R7.pdf
Availability of ADP1707ACPZ-0.85R7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADP1707ACPZ-0.85R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1707ACPZ-0.85R7
Internal Part NumberEIS-ADP1707ACPZ-0.85R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesElectrocardiogram (ECG) Solutions
Product Training ModulesPower Line Monitoring
PCN OtherMultiple Changes 13/Feb/2014
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.85V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package8-LFCSP-VD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1707ACPZ-0.85R7
Related LinksADP1707AC, ADP1707ACPZ-0.85R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1707ACPZ-0.85R7 Details Description
Related parts for ADP1707ACPZ-0.85R7
IC SYNTHESIZER VCO 24LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DGTL ISO 4.243KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM BK datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf