Analog ADP1707ACPZ-3.3-R7
ADP1707ACPZ-3.3-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1707ACPZ-3.3-R7
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A 8LFCSP
Datasheet Download
ADP1707ACPZ-3.3-R7.pdf
Availability of ADP1707ACPZ-3.3-R7
QUANTITY
ADP1707ACPZ-3.3-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1707ACPZ-3.3-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1707ACPZ-3.3-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesElectrocardiogram (ECG) Solutions
Product Training ModulesPower Line Monitoring
PCN OtherMultiple Changes 13/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.345V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package8-LFCSP-VD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1707ACPZ-3.3-R7
Related LinksADP1707AC, ADP1707ACPZ-3.3-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1707ACPZ-3.3-R7 Details Description
Related parts for ADP1707ACPZ-3.3-R7
TWIST LOK STANDOFF 1 X 1.28" datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS 1MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf