Analog ADP1707ARDZ-0.8-R7
ADP1707ARDZ-0.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1707ARDZ-0.8-R7
Brief Description
IC REG LDO 0.8V 1A 8SOIC
Datasheet Download
ADP1707ARDZ-0.8-R7.pdf
Availability of ADP1707ARDZ-0.8-R7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADP1707ARDZ-0.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1707ARDZ-0.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1707ARDZ-0.8-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesElectrocardiogram (ECG) Solutions
Product Training ModulesPower Line Monitoring
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1707ARDZ-0.8-R7
Related LinksADP1707AR, ADP1707ARDZ-0.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1707ARDZ-0.8-R7 Details Description
Related parts for ADP1707ARDZ-0.8-R7
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SPRING 15POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.9KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FMALE M12 5M datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf