Analog ADP1707ARDZ-1.2-R7
ADP1707ARDZ-1.2-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1707ARDZ-1.2-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1A 8SOIC
Datasheet Download
ADP1707ARDZ-1.2-R7.pdf
Availability of ADP1707ARDZ-1.2-R7
QUANTITY
ADP1707ARDZ-1.2-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1707ARDZ-1.2-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1707ARDZ-1.2-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesElectrocardiogram (ECG) Solutions
Product Training ModulesPower Line Monitoring
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1707ARDZ-1.2-R7
Related LinksADP1707AR, ADP1707ARDZ-1.2-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1707ARDZ-1.2-R7 Details Description
Related parts for ADP1707ARDZ-1.2-R7
CAP CER 100PF 250VAC Y5P SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 0804 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
P-CLAMP (BOEING SPEC) datasheet.pdf
LED 3MM RED DIFF BI-LEVEL SMD datasheet.pdf
SF THRU SPLICE APPL 140F datasheet.pdf