Analog ADP1710AUJZ-1.5-R7
ADP1710AUJZ-1.5-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1710AUJZ-1.5-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
ADP1710AUJZ-1.5-R7.pdf
Availability of ADP1710AUJZ-1.5-R7
QUANTITY
ADP1710AUJZ-1.5-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1710AUJZ-1.5-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1710AUJZ-1.5-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesRenewable Energy—Solar PV Solutions
Product Training ModulesFully Isolated ADM3251E RS-232 Transceiver
Power Line Monitoring
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)180mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1710AUJZ-1.5-R7
Related LinksADP1710AU, ADP1710AUJZ-1.5-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1710AUJZ-1.5-R7 Details Description
Related parts for ADP1710AUJZ-1.5-R7
CONN RING 10-12 AWG #3/8 D-GRIP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
PYROLYTIC GRAPHITE SHTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PLUG IN BRIDGE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT FP datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf