Analog ADP1752ACPZ-1.8-R7
ADP1752ACPZ-1.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1752ACPZ-1.8-R7
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.8A 16LFCSP
Datasheet Download
ADP1752ACPZ-1.8-R7.pdf
Availability of ADP1752ACPZ-1.8-R7
QUANTITY
ADP1752ACPZ-1.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1752ACPZ-1.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1752ACPZ-1.8-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 03/Feb/2014
Assembly Site Revision A 05/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 3.6V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-VQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package16-LFCSP-VQ (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1752ACPZ-1.8-R7
Related LinksADP1752AC, ADP1752ACPZ-1.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1752ACPZ-1.8-R7 Details Description
Related parts for ADP1752ACPZ-1.8-R7
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW datasheet.pdf
RES 102 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RELAY SSR 45A 3PH SCREW 3PL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf