Analog ADP2102-1.375EVALZ
ADP2102-1.375EVALZ picture photo
Mfg. Part Number
ADP2102-1.375EVALZ
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
BOARD EVAL FOR ADP2102-1.375
Datasheet Download
ADP2102-1.375EVALZ.pdf
Availability of ADP2102-1.375EVALZ
QUANTITY
ADP2102-1.375EVALZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP2102-1.375EVALZ
Internal Part NumberEIS-ADP2102-1.375EVALZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesADP2102 DSP Battery Life Applications
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output1.375V
Current - Output600mA
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching-
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartADP2102
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP2102-1.375EVALZ
Related LinksADP2102-1, ADP2102-1.375EVALZ Datasheet, Analog Distributor
ADP2102-1.375EVALZ Details Description
Related parts for ADP2102-1.375EVALZ
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT89 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 4POS 6' datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEADER ASSY, 23 POS VERTICAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf