Analog ADP2119ACPZ-1.5-R7
ADP2119ACPZ-1.5-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP2119ACPZ-1.5-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.5V 2A SYNC 10LFCSP
Datasheet Download
ADP2119ACPZ-1.5-R7.pdf
Availability of ADP2119ACPZ-1.5-R7
QUANTITY
ADP2119ACPZ-1.5-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP2119ACPZ-1.5-R7
Internal Part NumberEIS-ADP2119ACPZ-1.5-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesA System Solution for IEDs Based on IEC 61850
Motor Control Solution—Servo Control
Renewable Energy—Solar PV Solutions
Electrocardiogram (ECG) Solutions
PCN Assembly/OriginLFCSP 2x3,3x3 Assembly Test Site Transfer 18/Oct/2013
Assembly/Test Site Revision B 28/Apr/2014
Assembly/Test Site Revision C 06/Aug/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching1.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package10-LFCSP-WD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP2119ACPZ-1.5-R7
Related LinksADP2119AC, ADP2119ACPZ-1.5-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP2119ACPZ-1.5-R7 Details Description
Related parts for ADP2119ACPZ-1.5-R7
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CI BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 180POS .050" SMD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 9.53MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.05A 84 MOHM TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO214AA datasheet.pdf