Analog ADP2125ACDZ-1.26R7
ADP2125ACDZ-1.26R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP2125ACDZ-1.26R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.26V 0.5A SYNC DIE
Datasheet Download
ADP2125ACDZ-1.26R7.pdf
Availability of ADP2125ACDZ-1.26R7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADP2125ACDZ-1.26R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP2125ACDZ-1.26R7
Internal Part NumberEIS-ADP2125ACDZ-1.26R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingWLCSP Devices/8mm 28/Feb/2012
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.1V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.26V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching5.52MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDie
Supplier Device PackageDie
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP2125ACDZ-1.26R7
Related LinksADP2125AC, ADP2125ACDZ-1.26R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP2125ACDZ-1.26R7 Details Description
Related parts for ADP2125ACDZ-1.26R7
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC MIXER 0HZ-10GHZ 8SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
13+13 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 181POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf