Analog ADP2126ACDZ-1.20R7
ADP2126ACDZ-1.20R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP2126ACDZ-1.20R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.2V 0.5A SYNC DIE
Datasheet Download
ADP2126ACDZ-1.20R7.pdf
Availability of ADP2126ACDZ-1.20R7
QUANTITY
ADP2126ACDZ-1.20R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP2126ACDZ-1.20R7
Internal Part NumberEIS-ADP2126ACDZ-1.20R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingWLCSP Devices/8mm 28/Feb/2012
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.1V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching6MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDie
Supplier Device PackageDie
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP2126ACDZ-1.20R7
Related LinksADP2126AC, ADP2126ACDZ-1.20R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP2126ACDZ-1.20R7 Details Description
Related parts for ADP2126ACDZ-1.20R7
DIP CABLE - HDP20S/AE20G/X datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 10K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN ASSY datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
05 MODII HDR SRST B/A .100CL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf