Analog ADP3338AKC-2.85-R7
ADP3338AKC-2.85-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP3338AKC-2.85-R7
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 1A SOT223-3
Datasheet Download
ADP3338AKC-2.85-R7.pdf
Availability of ADP3338AKC-2.85-R7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADP3338AKC-2.85-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP3338AKC-2.85-R7
Internal Part NumberEIS-ADP3338AKC-2.85-R7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMedical Ultrasound Solutions
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Family 27/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 8V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP3338AKC-2.85-R7
Related LinksADP3338AK, ADP3338AKC-2.85-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP3338AKC-2.85-R7 Details Description
Related parts for ADP3338AKC-2.85-R7
CONN RING 6 AWG #10 BLU A-BOND datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU M680X0 20MHZ 184CQFP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 680 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS VERT W/LATCH GOLD datasheet.pdf
23P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf