Analog ADP3339AKC-1.5-RL7
ADP3339AKC-1.5-RL7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP3339AKC-1.5-RL7
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223-3
Datasheet Download
ADP3339AKC-1.5-RL7.pdf
Availability of ADP3339AKC-1.5-RL7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADP3339AKC-1.5-RL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP3339AKC-1.5-RL7
Internal Part NumberEIS-ADP3339AKC-1.5-RL7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMedical Ultrasound Solutions
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Device Family 05/Oct/2010
Standard Package1
SeriesanyCAP®
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.8 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP3339AKC-1.5-RL7
Related LinksADP3339AK, ADP3339AKC-1.5-RL7 Datasheet, Analog Distributor
ADP3339AKC-1.5-RL7 Details Description
Related parts for ADP3339AKC-1.5-RL7
MOSFET N-CH 250V 60A TO-247AC datasheet.pdf
VARISTOR 108V 2.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
WELLER SOLDERING IRON ANALYZER datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X118" A CRS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHT/GRN 100' datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 48 POS TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A TO-252 datasheet.pdf