Analog ADP3339AKCZ-1.8-R7
ADP3339AKCZ-1.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP3339AKCZ-1.8-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223-3
Datasheet Download
ADP3339AKCZ-1.8-R7.pdf
Availability of ADP3339AKCZ-1.8-R7
QUANTITY
ADP3339AKCZ-1.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP3339AKCZ-1.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP3339AKCZ-1.8-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMedical Ultrasound Solutions
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesanyCAP®
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.8 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP3339AKCZ-1.8-R7
Related LinksADP3339AK, ADP3339AKCZ-1.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP3339AKCZ-1.8-R7 Details Description
Related parts for ADP3339AKCZ-1.8-R7
CAP CER 91PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER 2X8 VERT BRKWAY TIN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 830MA 6DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A CPT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf