Analog ADP5301ACBZ-2-R7
ADP5301ACBZ-2-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP5301ACBZ-2-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK PROG 50MA/500MA
Datasheet Download
ADP5301ACBZ-2-R7.pdf
Availability of ADP5301ACBZ-2-R7
QUANTITY
ADP5301ACBZ-2-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP5301ACBZ-2-R7
Internal Part NumberEIS-ADP5301ACBZ-2-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeProgrammable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.15V
Voltage - Input (Max)6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V
Voltage - Output (Max)5V
Current - Output50mA, 500mA
Frequency - Switching2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case9-WFBGA, WLCSP
Supplier Device Package9-WLCSP (1.87x1.65)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP5301ACBZ-2-R7
Related LinksADP5301A, ADP5301ACBZ-2-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP5301ACBZ-2-R7 Details Description
Related parts for ADP5301ACBZ-2-R7
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT TRIM POT 3362U SER 14 VALUES datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf