Texas Instruments ADS1256EVM
ADS1256EVM picture photo
Mfg. Part Number
ADS1256EVM
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Analog to Digital Converters (ADCs)
Brief Description
EVALUATION MODULE FOR ADS1256
Datasheet Download
ADS1256EVM.pdf
Availability of ADS1256EVM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADS1256EVM Order Process
Ship out your order
Specifications of ADS1256EVM
Internal Part NumberEIS-ADS1256EVM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Analog to Digital Converters (ADCs)
Series-
Number of A/D Converters1
Number of Bits24
Sampling Rate (Per Second)30k
Data InterfaceSerial
Input Range0 ~ 5 V
Power (Typ) @ Conditions38mW @ 30kSPS
Utilized IC / PartADS1256
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADS1256EVM
Related LinksADS12, ADS1256EVM Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADS1256EVM Details Description
Related parts for ADS1256EVM
CAP FILM 220PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040W/X 8" datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT CHOPPER SOT23W datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 5A SLD 125V datasheet.pdf
CONN RING 12-10AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
COPALUM,SLD,8 AL 3/8 datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf
26500 15C 15#20 SKT RECP WC SR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.78A SOT-883 datasheet.pdf