Texas Instruments ADS7816EC/250
ADS7816EC/250 picture photo
Mfg. Part Number
ADS7816EC/250
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC 12BIT 200KHZ SMPL A/D 8VSSOP
Datasheet Download
ADS7816EC/250.pdf
Availability of ADS7816EC/250
QUANTITY
ADS7816EC/250 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADS7816EC/250
Internal Part NumberEIS-ADS7816EC/250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Basics
PCN PackagingQFN,VSSOP Reel Size 12/Sep/2013
Manufacturer Product PageADS7816EC/250 Specifications
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)200k
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital5V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADS7816EC/250
Related LinksADS781, ADS7816EC/250 Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADS7816EC/250 Details Description
Related parts for ADS7816EC/250
CONN HEADER R/A 21POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 56QFN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP 25POS STD FOR FML W/LANYARD datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 144VC DO214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf