Texas Instruments ADS8324EB/250
ADS8324EB/250 picture photo
Mfg. Part Number
ADS8324EB/250
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 14BIT SRL 50K 1CH 8VSSOP
Datasheet Download
ADS8324EB/250.pdf
Availability of ADS8324EB/250
QUANTITY
ADS8324EB/250 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADS8324EB/250
Internal Part NumberEIS-ADS8324EB/250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Basics
Video File16-Bit Low Power Analog-to-Digital Converter
Manufacturer Product PageADS8324EB/250 Specifications
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
SeriesmicroPOWER™
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits14
Sampling Rate (Per Second)50k
Number of Inputs1
Input TypeDifferential, Single Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog1.8 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Digital1.8 V ~ 3.6 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADS8324EB/250
Related LinksADS832, ADS8324EB/250 Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADS8324EB/250 Details Description
Related parts for ADS8324EB/250
PIN PLNGR SPDT 1.8OZ/.1AMP 125V datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 200 POS datasheet.pdf
CONN SPRING 27POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SW DIP 8POS EXT HALF PITCH 24V datasheet.pdf
RES 680K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUSH POST datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E ORANGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf