Analog ADSP-21161NCCAZ100
ADSP-21161NCCAZ100 picture photo
Mfg. Part Number
ADSP-21161NCCAZ100
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP CONTROLLER 32BIT 225MBGA
Datasheet Download
ADSP-21161NCCAZ100.pdf
Availability of ADSP-21161NCCAZ100
QUANTITY
ADSP-21161NCCAZ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADSP-21161NCCAZ100
Internal Part NumberEIS-ADSP-21161NCCAZ100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesSHARC®
PackagingTray
TypeFloating Point
InterfaceHost Interface, Link Port, Serial Port
Clock Rate100MHz
Non-Volatile MemoryExternal
On-Chip RAM128kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.80V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case225-BGA, CSPBGA
Supplier Device Package225-CSPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADSP-21161NCCAZ100
Related LinksADSP-2116, ADSP-21161NCCAZ100 Datasheet, Analog Distributor
ADSP-21161NCCAZ100 Details Description
Related parts for ADSP-21161NCCAZ100
FITTING RA T70 RACEWAY IVORY datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
M TERMINAL 20-22AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf