Nichicon UFG1K101MHM1TO
UFG1K101MHM1TO picture photo
Mfg. Part Number
UFG1K101MHM1TO
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UFG1K101MHM1TO.pdf
Availability of UFG1K101MHM1TO
QUANTITY
UFG1K101MHM1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG1K101MHM1TO
Internal Part NumberEIS-UFG1K101MHM1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG1K101MHM1TO
Related LinksUFG1K10, UFG1K101MHM1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UFG1K101MHM1TO Details Description
Related parts for UFG1K101MHM1TO
DIODE ZENER 3.3V 400MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 64POS .125 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 440VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf