Hirose Electric Co Ltd HIF6B-80DA-1.27DS(71)
HIF6B-80DA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-80DA-1.27DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 80POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-80DA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF6B-80DA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF6B-80DA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-80DA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-80DA-1.27DS(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions80
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-80DA-1.27DS(71)
Related LinksHIF6B-80DA, HIF6B-80DA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-80DA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF6B-80DA-1.27DS(71)
CAP CER 0.47UF 50V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 100A TDSON-8 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 27.2VC SMA datasheet.pdf
0805 4K7 J62 B-3650 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.49824K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf