| Internal Part Number | EIS-ADSP-2191MKCAZ-160 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Series | ADSP-21xx | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Fixed Point | |
| Interface | Host Interface, SPI, SSP, UART | |
| Clock Rate | 160MHz | |
| Non-Volatile Memory | External | |
| On-Chip RAM | 160kB | |
| Voltage - I/O | 3.00V, 3.30V | |
| Voltage - Core | 2.50V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |