Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NHQM272B410T5
NHQM272B410T5 picture photo
Mfg. Part Number
NHQM272B410T5
Brief Description
THERMISTOR NTC 2700 OHM 5% 0805
Datasheet Download
NHQM272B410T5.pdf
Availability of NHQM272B410T5
QUANTITY
NHQM272B410T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NHQM272B410T5
Internal Part NumberEIS-NHQM272B410T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C2.7k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±5%
B25/75-
B25/854100K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHQM272B410T5
NHQM272B410T5 Details Description
Related parts for NHQM272B410T5
IC CHARGER LI-ION POLYMER 16-QFN datasheet.pdf
IC PWR/ENERGY METER 2CH 24-SSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% TOLER datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 57A 690V 3POS datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf
CONN - PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf