Apem Inc. ADTSA61KV
ADTSA61KV picture photo
Mfg. Part Number
ADTSA61KV
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
ADTSA61KV.pdf
Availability of ADTSA61KV
QUANTITY
ADTSA61KV Order Process
Ship out your order
Specifications of ADTSA61KV
Internal Part NumberEIS-ADTSA61KV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesADTS
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, from Pins3.15mm
Actuator OrientationSide Actuated
Termination StylePC Pin
Outline7.40mm x 7.20mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force100gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel-
Mechanical Life-
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADTSA61KV
Related LinksADTS, ADTSA61KV Datasheet, Apem Inc. Distributor
ADTSA61KV Details Description
Related parts for ADTSA61KV
BAG DISS CLEAR 5X8 datasheet.pdf
IC INVERTER SGL ULT HP SOT-553 datasheet.pdf
16 KEY FORMAT datasheet.pdf
OSC PROG LVDS 2.5V 150PPM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf