Analog ADUM2200BRIZ
ADUM2200BRIZ picture photo
Mfg. Part Number
ADUM2200BRIZ
Brief Description
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC
Datasheet Download
ADUM2200BRIZ.pdf
Availability of ADUM2200BRIZ
QUANTITY
ADUM2200BRIZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADUM2200BRIZ
Internal Part NumberEIS-ADUM2200BRIZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesElectrocardiogram (ECG) Solutions
Video FileiCoupler Digital Isolators Meet Strict HEV/EV Requirements
ezLINX™ iCoupler® Isolated Interface Development Environment
iCoupler® Digital Isolators in Motor Control Designs
Other DrawingsADUM2200 Series Diagram
PCN Design/SpecificationMSL Rating 06/Nov/2013
AduM2200/AduM2201 Die Rev & Data Sheet Change 06/Oct/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Assembly Site 22/Sep/2015
Standard Package37
Category Isolators
FamilyDigital Isolators
SeriesiCoupler®
PackagingTube
TechnologyMagnetic Coupling
TypeGeneral Purpose
Isolated PowerNo
Number of Channels2
Inputs - Side 1/Side 22/0
Channel TypeUnidirectional
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)25kV/µs
Data Rate10Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)50ns, 50ns
Pulse Width Distortion (Max)3ns
Rise / Fall Time (Typ)2.5ns, 2.5ns
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC-IC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADUM2200BRIZ
Related LinksADUM22, ADUM2200BRIZ Datasheet, Analog Distributor
ADUM2200BRIZ Details Description
Related parts for ADUM2200BRIZ
CAP CER 22PF 3KV SL/GP SMD datasheet.pdf
VARISTOR 6.8V 120A 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 18K OHM 14DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf