Analog ADUM6212ARSZ
ADUM6212ARSZ picture photo
Mfg. Part Number
ADUM6212ARSZ
Brief Description
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP
Datasheet Download
ADUM6212ARSZ.pdf
Availability of ADUM6212ARSZ
QUANTITY
ADUM6212ARSZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADUM6212ARSZ
Internal Part NumberEIS-ADUM6212ARSZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Isolators
FamilyDigital Isolators
SeriesIsoPower®, iCoupler®
PackagingTube
TechnologyMagnetic Coupling
TypeGeneral Purpose
Isolated PowerYes
Number of Channels2
Inputs - Side 1/Side 20/2
Channel TypeUnidirectional
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)25kV/µs
Data Rate1Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)50ns, 50ns
Pulse Width Distortion (Max)10ns
Rise / Fall Time (Typ)2.5ns, 2.5ns
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADUM6212ARSZ
Related LinksADUM62, ADUM6212ARSZ Datasheet, Analog Distributor
ADUM6212ARSZ Details Description
Related parts for ADUM6212ARSZ
RES SMD 390K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 14.0K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MIC28500 2A datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf