Analog ADV7123JSTZ330
ADV7123JSTZ330 picture photo
Mfg. Part Number
ADV7123JSTZ330
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC VIDEO 3CH 330MHZ 48-LQFP
Datasheet Download
ADV7123JSTZ330.pdf
Availability of ADV7123JSTZ330
QUANTITY
ADV7123JSTZ330 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADV7123JSTZ330
Internal Part NumberEIS-ADV7123JSTZ330
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMedical Ultrasound Solutions
Product Training ModulesData Converter Fundamentals
DAC Architectures
Five Things to Know About DACs Part 1: Resolution vs. Accuracy
Five Things to Know About DACs Part 2: Total Unadjusted Error (TUE)
Five Things to Know About DACs Part 5: Dynamic Performance
Five Things to Know About DACs Part 4: Buffering
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTray
Settling Time-
Number of Bits10
Data InterfaceParallel
Number of Converters3
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Number of Outputs and Type6 Current, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)330M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADV7123JSTZ330
Related LinksADV7123, ADV7123JSTZ330 Datasheet, Analog Distributor
ADV7123JSTZ330 Details Description
Related parts for ADV7123JSTZ330
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700MHZ 8SO datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
BASED LED T1 3/4 MIDG BLU 28V P datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf