Cornell Dubilier Electronics AEB225M2WJ32T-F
AEB225M2WJ32T-F picture photo
Mfg. Part Number
AEB225M2WJ32T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V SMD
Datasheet Download
AEB225M2WJ32T-F.pdf
Availability of AEB225M2WJ32T-F
QUANTITY
AEB225M2WJ32T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AEB225M2WJ32T-F
Internal Part NumberEIS-AEB225M2WJ32T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAEB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.5mA
Impedance11 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEB225M2WJ32T-F
Related LinksAEB225M, AEB225M2WJ32T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AEB225M2WJ32T-F Details Description
Related parts for AEB225M2WJ32T-F
CONN RECEPTACLE 2POS .093 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47 OHM 5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 116W QUAD D 44SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf