Avago Technologies US, Inc. AEDB-9140-A12
AEDB-9140-A12 picture photo
Mfg. Part Number
AEDB-9140-A12
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
MOD ENCODER 3CH 500CPR 28MM 6MM
Datasheet Download
AEDB-9140-A12.pdf
Availability of AEDB-9140-A12
QUANTITY
AEDB-9140-A12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEDB-9140-A12
Internal Part NumberEIS-AEDB-9140-A12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesAEDB-9140
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature with Index (Incremental)
Pulses per Revolution500
Voltage - Supply5V
Actuator Type6mm Open Center
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount, Motors
Orientation-
Termination StyleTerminal Pins
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEDB-9140-A12
Related LinksAEDB-9, AEDB-9140-A12 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
AEDB-9140-A12 Details Description
Related parts for AEDB-9140-A12
SCR DBL LOSCR 1200V 250A MAGNAPK datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 12V datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 355MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf