| Internal Part Number | EIS-AEE02A48-5V2 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | AEE02 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 72V | |
| Voltage - Output 1 | 5.2V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 2A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 10W | |
| Voltage - Isolation | 500V | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.33" H (50.8mm x 25.4mm x 8.5mm) | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 95°C | |
| Efficiency | 77% | |
| Power (Watts) - Max | 10W | |