Artesyn Embedded Technologies AEH10F24
AEH10F24 picture photo
Mfg. Part Number
AEH10F24
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 50W 24VIN 3.3V POS-EN
Datasheet Download
AEH10F24.pdf
Availability of AEH10F24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AEH10F24 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEH10F24
Internal Part NumberEIS-AEH10F24
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAEH10
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEH10F24
Related LinksAEH1, AEH10F24 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AEH10F24 Details Description
Related parts for AEH10F24
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PST 5A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V JB 1210 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC SRAM 2MB 12NS 48BGA datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf