| Internal Part Number | EIS-AEK-2.45-CHP | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Proper PCB Design for Embedded Antennas | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Evaluation and Development Kits, Boards | |
| Series | CHP - Antenna Factor | |
| Type | Antenna | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| For Use With/Related Products | Ant-2.45 CHP Antenna | |
| Supplied Contents | Reference Jig and 6 Antenna Samples | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AEK-2.45-CHP | |
| Related Links | AEK-2., AEK-2.45-CHP Datasheet, Linx Technologies Distributor | |
 | AGM22DRMN | CONN EDGECARD 44POS .156 WW | datasheet.pdf | |
 | EBM10DTBD | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | datasheet.pdf | |
 | 5591S 210 MM X 300 MM 0.5 MM | THERM PAD 5591S 210X300MM 0.5MM | datasheet.pdf | |