Bourns Inc. CR0805-FX-62R0GLF
CR0805-FX-62R0GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-62R0GLF
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-62R0GLF.pdf
Availability of CR0805-FX-62R0GLF
QUANTITY
CR0805-FX-62R0GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-62R0GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-62R0GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-62R0GLF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-62R0GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-62R0GLF Details Description
Related parts for CR0805-FX-62R0GLF
OUTPUT MODULE AC 13MA 24VDC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CGHV22200 datasheet.pdf
FIXED IND 5.5NH 1.77A 40 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
220UF 100V 12,5X25 datasheet.pdf