Linx Technologies AEK-916-SP
AEK-916-SP picture photo
Mfg. Part Number
AEK-916-SP
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
KIT EVAL ANTENNA 916MHZ SMD
Datasheet Download
AEK-916-SP.pdf
Availability of AEK-916-SP
QUANTITY
AEK-916-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of AEK-916-SP
Internal Part NumberEIS-AEK-916-SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesProper PCB Design for Embedded Antennas
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
SeriesSP - Antenna Factor
TypeAntenna
Frequency916MHz
For Use With/Related ProductsANT-916-SP
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEK-916-SP
Related LinksAEK-9, AEK-916-SP Datasheet, Linx Technologies Distributor
AEK-916-SP Details Description
Related parts for AEK-916-SP
IC REG LDO 5V/ADJ 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 68K OHM 8SIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 740MA 230 MOHM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R060MS-4,0-C1E-2 datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD D FLO TIN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR DAQ ON A STICK datasheet.pdf
NGR MON UNIV ETHERNET DUAL SC FI datasheet.pdf
CAP FILM 1.0 UF 10% 1000VDC RAD datasheet.pdf