Artesyn Embedded Technologies AEO30F48N-6L
AEO30F48N-6L picture photo
Mfg. Part Number
AEO30F48N-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W
Datasheet Download
AEO30F48N-6L.pdf
Availability of AEO30F48N-6L
QUANTITY
AEO30F48N-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of AEO30F48N-6L
Internal Part NumberEIS-AEO30F48N-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAEO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.32" H (58.4mm x 22.9mm x 8.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max99W