ITT Cannon, LLC CA3100E18-9PB
CA3100E18-9PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-9PB
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-9PB.pdf
Availability of CA3100E18-9PB
QUANTITY
CA3100E18-9PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-9PB
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-9PB
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert18-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-9PB
Related LinksCA3100, CA3100E18-9PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-9PB Details Description
Related parts for CA3100E18-9PB
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3.3V DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 105V 1.42A datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf