Yageo AF0603FR-073K9L
AF0603FR-073K9L picture photo
Mfg. Part Number
AF0603FR-073K9L
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
AF0603FR-073K9L.pdf
Availability of AF0603FR-073K9L
QUANTITY
AF0603FR-073K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of AF0603FR-073K9L
Internal Part NumberEIS-AF0603FR-073K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AF0603FR-073K9L
Related LinksAF0603F, AF0603FR-073K9L Datasheet, Yageo Distributor
AF0603FR-073K9L Details Description
Related parts for AF0603FR-073K9L
RES 1.5 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5.0V 3A 8-13.2VIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE FIB OPT W/CONNECTORS 20M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf