Cornell Dubilier Electronics AFC475M50C12T-F
AFC475M50C12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFC475M50C12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AFC475M50C12T-F.pdf
Availability of AFC475M50C12T-F
QUANTITY
AFC475M50C12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFC475M50C12T-F
Internal Part NumberEIS-AFC475M50C12T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)42.4 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37.5mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFC475M50C12T-F
Related LinksAFC475M, AFC475M50C12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFC475M50C12T-F Details Description
Related parts for AFC475M50C12T-F
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 150NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 11.7A 2X2 4-MFP datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND WHITE datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20-QSOP datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TRI N RECP M FLG BODY 4-28 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 24V LED GREEN datasheet.pdf