Cornell Dubilier Electronics AFC476M16D16T-F
AFC476M16D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFC476M16D16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AFC476M16D16T-F.pdf
Availability of AFC476M16D16T-F
QUANTITY
AFC476M16D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFC476M16D16T-F
Internal Part NumberEIS-AFC476M16D16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.7 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current105mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFC476M16D16T-F
Related LinksAFC476M, AFC476M16D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFC476M16D16T-F Details Description
Related parts for AFC476M16D16T-F
SIDACTOR 25V SURGE SUP M TO220 datasheet.pdf
IC PLD 10MC 25NS 24SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.5KV 380A DO205 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 16SSOP datasheet.pdf
TAPE SGL-COATED FOAM 1/4" X36YD datasheet.pdf
IC FPGA 374 I/O 780FBGA datasheet.pdf
POT 5.0K OHM 1/2" SQ ST datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5 datasheet.pdf