Cornell Dubilier Electronics AFC477M25G24T-F
AFC477M25G24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFC477M25G24T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AFC477M25G24T-F.pdf
Availability of AFC477M25G24T-F
QUANTITY
AFC477M25G24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFC477M25G24T-F
Internal Part NumberEIS-AFC477M25G24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current502.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFC477M25G24T-F
Related LinksAFC477M, AFC477M25G24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFC477M25G24T-F Details Description
Related parts for AFC477M25G24T-F
CONN RECEPT 5POS NATL MTA-100 AU datasheet.pdf
CONN COVER DUST 16POS MAT-156 datasheet.pdf
SHEETING REFLECTIVE 2" X 5YD datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
8300-10 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 7POS HL LOW P datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf