Cornell Dubilier Electronics AFC685M35C12B-F
AFC685M35C12B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFC685M35C12B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AFC685M35C12B-F.pdf
Availability of AFC685M35C12B-F
QUANTITY
AFC685M35C12B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFC685M35C12B-F
Internal Part NumberEIS-AFC685M35C12B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFC
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)29.3 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71.3mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFC685M35C12B-F
Related LinksAFC685M, AFC685M35C12B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFC685M35C12B-F Details Description
Related parts for AFC685M35C12B-F
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 460KBPS 16-SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 20W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 30POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 54W datasheet.pdf