TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-12-10PY-6117-LC
AFD50-12-10PY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-12-10PY-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN
Datasheet Download
AFD50-12-10PY-6117-LC.pdf
Availability of AFD50-12-10PY-6117-LC
QUANTITY
AFD50-12-10PY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-12-10PY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD50-12-10PY-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-12-10PY-6117-LC
AFD50-12-10PY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD50-12-10PY-6117-LC
BOX PLASTIC GRAY 8.66"L X 5.51"W datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST/NO 16A QC TER datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.140" 5MM 3LD datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf