TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-12-10SW-6233
AFD50-12-10SW-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-12-10SW-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
AFD50-12-10SW-6233.pdf
Availability of AFD50-12-10SW-6233
QUANTITY
AFD50-12-10SW-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-12-10SW-6233
Internal Part NumberEIS-AFD50-12-10SW-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-12-10SW-6233
Related LinksAFD50-12-, AFD50-12-10SW-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-12-10SW-6233 Details Description
Related parts for AFD50-12-10SW-6233
KEYBOARD EXT DIN5M-DIN5FSTRAIGHT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.45A TO252-5 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR LC CONNECTORS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 208BGA datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 21POS datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf