TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-12-10SX-6141
AFD50-12-10SX-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-12-10SX-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
AFD50-12-10SX-6141.pdf
Availability of AFD50-12-10SX-6141
QUANTITY
AFD50-12-10SX-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-12-10SX-6141
Internal Part NumberEIS-AFD50-12-10SX-6141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-12-10SX-6141
Related LinksAFD50-12-, AFD50-12-10SX-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-12-10SX-6141 Details Description
Related parts for AFD50-12-10SX-6141
RES SMD 68.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BALUN CERAMIC CHIP WIFI 5400MHZ datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf