TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-12-10SZ-6117
AFD50-12-10SZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-12-10SZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD50-12-10SZ-6117.pdf
Availability of AFD50-12-10SZ-6117
QUANTITY
AFD50-12-10SZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-12-10SZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-12-10SZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-12-10SZ-6117
Related LinksAFD50-12-, AFD50-12-10SZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-12-10SZ-6117 Details Description
Related parts for AFD50-12-10SZ-6117
IC DIGITAL POT 10K 100TP 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 240PQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 14SO datasheet.pdf
IC VREF SERIES ADJ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLAS BTTN BS 1.12"X1.87" 100/PK datasheet.pdf