TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-12-8PZ-6233
AFD50-12-8PZ-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-12-8PZ-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN
Datasheet Download
AFD50-12-8PZ-6233.pdf
Availability of AFD50-12-8PZ-6233
QUANTITY
AFD50-12-8PZ-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-12-8PZ-6233
Internal Part NumberEIS-AFD50-12-8PZ-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-12-8PZ-6233
Related LinksAFD50-12, AFD50-12-8PZ-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-12-8PZ-6233 Details Description
Related parts for AFD50-12-8PZ-6233
FIXED IND 1.5UH 228MA 860 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
INDENTER BARREL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 250MA SOD323 datasheet.pdf