Hirose Electric Co Ltd A1-24PA-2.54DS(71)
A1-24PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
A1-24PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR RA 24 POS 2.54MM
Datasheet Download
A1-24PA-2.54DS(71).pdf
Availability of A1-24PA-2.54DS(71)
QUANTITY
A1-24PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A1-24PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-A1-24PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1-24PA-2.54DS(71)
Related LinksA1-24PA-2, A1-24PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A1-24PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for A1-24PA-2.54DS(71)
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 5A TP-FA datasheet.pdf
FIXED IND 8UH 764MA 77 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 89MA 6.2 OHM SMD datasheet.pdf