CTS Electronic Components MXO45HST-2C-24M7040
MXO45HST-2C-24M7040 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HST-2C-24M7040
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 24.704MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45HST-2C-24M7040.pdf
Availability of MXO45HST-2C-24M7040
QUANTITY
MXO45HST-2C-24M7040 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HST-2C-24M7040
Internal Part NumberEIS-MXO45HST-2C-24M7040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HXT
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency24.704MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HST-2C-24M7040
Related LinksMXO45HST-, MXO45HST-2C-24M7040 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HST-2C-24M7040 Details Description
Related parts for MXO45HST-2C-24M7040
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 0.5A TO220FP datasheet.pdf
CABLE CAT6 UNSHIELDED GRAY 10M datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
TERMINAL COVER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
22UF 450V 15X30MM 85C 10000H datasheet.pdf