TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-12-8SZ-6140
AFD50-12-8SZ-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-12-8SZ-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT
Datasheet Download
AFD50-12-8SZ-6140.pdf
Availability of AFD50-12-8SZ-6140
QUANTITY
AFD50-12-8SZ-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-12-8SZ-6140
Internal Part NumberEIS-AFD50-12-8SZ-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-12-8SZ-6140
Related LinksAFD50-12, AFD50-12-8SZ-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-12-8SZ-6140 Details Description
Related parts for AFD50-12-8SZ-6140
RES SMD 14 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 110V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/02/270GH 3.2 BK datasheet.pdf
CERM FILTER 455 KHZ datasheet.pdf