TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-12PN-6117
AFD50-14-12PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-12PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD50-14-12PN-6117.pdf
Availability of AFD50-14-12PN-6117
QUANTITY
AFD50-14-12PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-12PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-12PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-12PN-6117
Related LinksAFD50-14-, AFD50-14-12PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-12PN-6117 Details Description
Related parts for AFD50-14-12PN-6117
RES 0.005 OHM 3/4W 3% AXIAL datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 4K OTP 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CORD 4POS FMALE/MALE 500MM 18AWG datasheet.pdf
BUS LINE FBC PA M12 M 2M datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf